Penny pinching in frannyland

BY: ROSE MCEACHERN

With today’s economy, saving money has become increasingly important. As college students, penny pinching is even more relevant. However, in general we also enjoy a good time. Good times cost money, right?

Not necessarily.

Consider this hypothetical situation: you and three friends want to get together for a small party. Everyone is in the mood for pizza. Now, there are several places that you can order from in the Steubenville area. Pizza Hut offers any size pizza any way you want it for $10. So a large, supreme pizza delivered to your dorm is about $12 (including delivery charge). Domino’s offers two, two-topping pizzas for $12. A bit of a better deal, no?

Now, these are just two of the many pizza shops in Steubenville. Consider this: those prices only include the pizza. It does not include drinks, extra snacks, or dessert. By the time everything is added up, it can be expensive. What if I told you that you could get all of these things for about $4 each from you and your friends?

Let me explain; instead of ordering from a restaurant, $2 worth of gas will take you to great deals. If one wishes to go by distance, Kroger is first on the list. The grocery store’s brand offers several alternatives to more expensive name brands. A medium, frozen supreme pizza is $3.99, soda is $.88 for a 2-liter bottle, chips are $2.20 a bag, Oak lake Farms French Onion dip is a mere $1.59, and a pack of chocolate chip cookies is $1.99. If you wanted to get enough for everyone (two pizzas, two liters of soda, and two bags of chips) the total comes to $14.69 (including tax). If the entire group splits the cost evenly, that’s about $4 each, including the gas it took to get there and back.

If you wanted to go down the list by popularity, Wal-Mart would have been first on the list. Great Value is Wally World’s own generic brand. The famous chain offers a bit more variety than Kroger. Namely, they offer more soda options for between $.84 and $1.38 for a 2 liter bottle. For the same items mentioned above, including tax, it will cost you $14.22. It’s a little less than Kroger, but it’s also the furthest away.

Lastly, and certainly not least, is a little grocery store from overseas called Aldi’s. Located right across from the K-Mart shopping complex, it carries the motto “honest to goodness savings”. Make sure to bring a quarter with you so that you can get a cart. They do this so that shopping carts don’t get stolen or left out in the parking lot. This is the place to go if you want to get the most ‘bang for your buck’. Instead of a 2-liter, you can pick up a box of soda cans totaling 4.26 liters for $2.29. Now there are normal frozen pizzas at Aldi’s, but they also have a spectacular 47oz, deli-made, 16″ supreme pizza for $5.99. If this sounds like a bit much, when you break it down by cost per ounce, Kroger’s pizza is .12/oz, Wal-Mart is .13/oz, and Aldi’s is also .13/oz. Should you choose to splurge a bit on this extra weight to your pizza, your total would come to $15.34, but with a higher quantity overall.

After going on this excursion, all that is left is to take about 15-20 minutes to cook the pizzas and enjoy! Whoever said that saving money couldn’t be fun?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *